Strona domowa Strzeleckie 7,62mm karabinek kbkAK
Nawigacja witryny
Domowa
Foto Galeria
Słowniczek
Strzeleckie

kwietnia 2015
01
środa
Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj192
mod_vvisit_counterWczoraj282
mod_vvisit_counterW tym tygodniu771
mod_vvisit_counterW tym miesiącu192
mod_vvisit_counterWszystkie dni422528
SZKOŁY PODOFICERSKIE
Reklama
Reklama
Reklama

7,62mm karabinek kbkAK PDF Drukuj Email

7,62 mm kbk AK wz. 47

7.62 mm karabinek AK przeznaczony jest do samoobrony i zwalczania przeciwnika a także do obezwładniania jego środków ogniowych , które mogą występować na polu walki jako cele pojedyncze lub grupowe, ruchome lub nieruchome  ukazujące się , odkryte lub zamaskowane . Broń strzelecka służy również do zwalczania celów powietrznych lecących na niskich wysokościach [ do 500m ] i przelatujących z niewielkimi prędkościami .

 

AK47 - 7,62 mm radziecki karabinek automatyczny, zaprojektowany w 1947r. przez M.T. Kałasznikowa do 7,62 x 39 mm naboju pośredniego wz. 43 (opracowanego wcześniej przez N.M. Jelizarowa i B.N. Siemina). Oznaczenie pochodzi od nazwy automat Kałasznikowa. Wprowadzony do uzbrojenia Armii radzieckiej  w 1949 r. Od 1951 r. w uzbrojeniu Wojska Polskiego początkowo jako 7,62 mm pistolet maszynowy Kałasznikowa a następnie jako 7,62 mm karabinek AK. Jest podstawową strzelecką bronią indywidualną żołnierzy państw byłego Układu Warszawskiego. Działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Ryglowanie przez obrót zamka. Zasilanie z dwurzędowego wymiennego magazynka łukowego o pojemności 30 nabojów. Mechanizm spustowy z przełącznikiem na ogień ciągły i pojedynczy, spełnia jednocześnie funkcję bezpiecznika od przypadkowych wystrzałów. Karabinek jest wyposażony także w bezpiecznik samoczynny, uniemożliwiający oddanie strzału przy zamku niezaryglowanym. Celownik krzywkowy, muszka słupkowa. Wyposażony w odejmowany bagnet płaski typu nożowego. Kolba stała drewniana. Wersja AK-47 z metalową kolbą składaną oznaczona jest  AKS-47. Zmodernizowaną  odmianę AK-47 oznaczono AKM. Masa broni bez magazynka — 3.8 kg, z pełnym magazynkiem — 4.3 kg, długość broni — 870 mm, długość lufy — 415 mm, długość linii celowniczej — 387 mm, prędkość początkowa pocisku — 715 m/s. AK oraz wszystkie jego odmiany są przystosowane do nakręcania na wylot lufy tłumika dźwięku PBS–1.

 AKM - 7,62 mm karabinek automatyczny konstrukcji  M.T. Kałasznikowa, będący zmodernizowaną odmianą karabinka  AK -47. Wprowadzony do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1959 r., a następnie Wojska Polskiego (od 1965 r.). Oznaczenie pochodzi od nazwy automat Kałasznikowa modernizowany. Ogólna budowa i działanie jak AK-47. Zmiany dotyczą konstrukcji  i technologii wytwarzania niektórych części broni, np. komory zamkowej, poprzez tłoczenie w miejsce stosowanej poprzednio obróbki wiórowej. W karabinku zmieniono sposób mocowania lufy z komorą zamkową (zamiast połączenia gwintowanego lufę wsuwa się w obsadkę i kołkuje), mechanizm powrotny, rurę i komorę gazową, łoże (dodano występy chwytne), pokrywę komory  zamkowej (wykonano wytłoczenia wzmacniające), oraz wprowadzono opóźniacz kurka (poprawiający skupienie przy ogniu ciągłym), celownik ze skalą do 1000 m, osłabiacz podrzutu, bagnet nożowy  6H4 lub 6H3 (tworzący wraz z pochwą nożyce do przecinania drutów) , magazynki z tworzywa sztucznego i stopów lekkich , a także zmniejszono masę suwadła i kolby. Wersję AKM z metalową kolbą składaną oznaczono - AKMS. Wersję AKM przystosowaną do mocowania celownika noktowizyjnego oznaczono - AKMŁ. Po zmianie łoża do AKM może być podwieszany - granatnik wz. 1974 lub laserowy wskaźnik celu.

 AKMŁ - 7,62 mm karabinek automatyczny, będący odmianą - AKM, zaopatrzona we wsporniki (umieszczone na bocznych ściankach komory zamkowej) do mocowania celownika noktowizyjnego. W celu ochrony przetwornika elektronowooptycznego przed naświetleniem, AKMŁ wyposażony jest w tłumik płomienia, nakręcany na wylot lufy w miejsce osłabiacza podrzutu. AKMŁ wyposażony w przyrządy celownicze, zaopatrzone w gazowe trytowe źródła światła, jest oznaczony AKMŁP.

 

AK47

 

 

kbkAK wz.47

 

kbkAKMS

                                     BUDOWA  kbkAKM(S)

 

budowa kbk

 

1- bagnet  2- urządzenie powrotne  3- pokrywa komory zamkowej  4- suwadło z tłokiem gazowym  5- przybornik z przyborami 6- przyrządy celownicze (muszka, szczerbinka)  7- lufa  8- komora gazowa  9- rura gazowa z nakładką termiczną  10- komora zamkowa z mechanizmem spustowym i przełącznikiem rodzaju ognia  11- zamek  12- wycior  13- łoże  14- magazynek  15- rękojeść  16- kolba (drewniana, metalowa składana)    

                          Indywidualne wyposażenie kbkAKMS

 

1- magazynki  2- torba na trzy magazynki i przybornik  3- bagnet  4- pasek do broni strzeleckiej  5- przybornik  6- wycior  7- olejarka     

 
Do likwidacji strony pozostało

163 dni
Losowe zdjęcie
LogowanieUżytkownicy online
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 
MON
Reklama
Rodzaje Sił Zbrojnych
© 2015 www.vademekumelewa.cal.pl
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.